Få et gratis tilbud

Industri nyheder

Hjem / Nyheder / Industri nyheder / Hvilke nøgleparametre skal du kontrollere, før du vælger en vakuumafbryder?
Nyhedsbrev

Hvilke nøgleparametre skal du kontrollere, før du vælger en vakuumafbryder?

Hvad gør en vakuumstrømafbryder anderledes?

A vakuumafbryder (VCB) afbryder fejlstrømmen ved at adskille dens kontakter inde i en forseglet vakuumafbryder, hvor fraværet af gasmolekyler betyder, at en lysbue dannet mellem kontakterne slukkes næsten øjeblikkeligt - typisk inden for den første strømnulkrydsning efter kontaktadskillelse. Sammenlignet med olie-, luftblæsnings- eller SF6-afbrydere tilbyder VCB'er hurtigere lysbueslukning, en meget længere elektrisk levetid (normalt 10.000 eller flere operationer ved mærkestrøm), minimale vedligeholdelseskrav og ingen risiko for brand eller giftig gasudslip. Disse fordele har gjort dem til det dominerende valg for mellemspændingsanlæg i intervallet 3,6 kV til 40,5 kV, der dækker industrianlæg, forsyningsdistributionsstationer, kommercielle bygninger, minedrift og installationer til vedvarende energi.

På trods af deres pålidelighed er VCB'er ikke en enhed, der passer til alle. Spændingsklasse, mærkestrøm, kortslutningsafbrydelseskapacitet, betjeningsmekanisme og de specifikke karakteristika for den belastning, der beskyttes, har indflydelse på, hvilken afbryder der er korrekt til en given anvendelse. At vælge en VCB, der er underdimensioneret for dets fejlniveau, ikke passer til dens belastningstype eller inkompatibel med dens koblingspanel, vil kompromittere både beskyttelse og udstyrets levetid. Denne guide gennemgår alle kritiske udvælgelsesparametre i praktiske termer.

Trin 1: Bekræft systemspændingen og spændingsklassen

Det første og mest fundamentale valgkriterium er afbryderens nominelle maksimale spænding, som skal være lig med eller overstige den højeste spænding, der vil forekomme ved afbryderterminalerne under enhver driftstilstand, inklusive midlertidige overspændinger under kobling eller fejlhændelser. VCB'er er fremstillet i standardspændingsklasser defineret af IEC 62271-100 og ANSI/IEEE C37.04. Almindelige klasser omfatter 7,2 kV, 12 kV, 17,5 kV, 24 kV og 40,5 kV til mellemspændingsapplikationer.

Vælg ikke en afbryder, der er vurderet nøjagtigt til den nominelle systemspænding. Et 6,6 kV distributionssystem bør bruge en 7,2 kV mærkeafbryder, og et 11 kV system kræver en 12 kV klasseafbryder, fordi den nominelle maksimale spænding tager højde for systemspændingstolerancer og transiente overspændinger. Lige så vigtigt er den nominelle effekt-frekvensmodstandsspænding og den nominelle lynimpulsmodstandsspænding (BIL), som bekræfter, at afbryderen kan overleve de dielektriske spændinger, der påføres af lynnedslag og koblingsstød på det tilsluttede netværk.

Trin to: Bestem den nominelle normalstrøm

Den nominelle normale strøm er den kontinuerlige strøm, som afbryderen kan bære på ubestemt tid uden at overskride temperaturgrænserne for dens kontakter, ledere og terminaler. Denne værdi skal matches til den maksimale kontinuerlige belastningsstrøm for det kredsløb, der beskyttes, med en passende sikkerhedsmargin. Standard mærkestrømme for mellemspændings VCB'er er 630 A, 1250 A, 1600 A, 2000 A, 2500 A og 3150 A.

Når du beregner den krævede nominelle strøm, skal du tage højde for fuld belastningsstrømmen for den største motor eller transformer, der beskyttes, plus eventuelle yderligere belastninger på den samme feeder. For transformatorfødere skal du bruge transformerens fuldlaststrøm ved primærspændingen, ikke kun typeskiltet kVA. For motorfødere skal du inkludere servicefaktoren og potentiel fremtidig belastningsvækst. At vælge en nominel strømstyrke med mindst 20–25 % frihøjde over den beregnede maksimale belastningsstrøm er god praksis og undgår generende termisk ældning af afbryderkontakterne i løbet af dens levetid.

VD4 12kV Medium-Voltage Indoor Vacuum Circuit Breaker, 630A–1250A

Trin tre: Match kortslutningsbrudkapaciteten til fejlniveauet

Kortslutningsbrudkapaciteten (også kaldet den nominelle kortslutningsbrudstrøm eller Isc) er uden tvivl den mest kritiske sikkerhedsparameter i VCB-valg. Den definerer den maksimale potentielle fejlstrøm, som afbryderen sikkert kan afbryde uden beskadigelse af afbryderen eller tab af indeslutning. Hvis det faktiske fejlniveau på installationsstedet overstiger afbryderens nominelle brydeevne, kan afbryderen muligvis ikke afbryde fejlen, hvilket resulterer i vedvarende lysbue, eksplosion af vakuumafbryderen og potentielt katastrofal skade på koblingsudstyret og det tilsluttede udstyr.

Den potentielle fejlstrøm på ethvert punkt i netværket skal beregnes ved hjælp af en kortslutningsundersøgelse, under hensyntagen til forsyningsforsyningens kildeimpedans, impedansen af ​​alle transformere og kabler mellem kilden og afbryderen og bidraget fra eventuelle lokale generatorer eller store motorer. Almindelige nominelle brydestrømme for mellemspændings-VCB'er er 16 kA, 20 kA, 25 kA, 31,5 kA og 40 kA (symmetrisk RMS). Vælg altid en afbryder, hvis nominelle brydestrøm overstiger den beregnede potentielle fejlstrøm på installationspunktet, inklusive fremtidige netværksforstærkningsscenarier, der kan øge fejlniveauet.

Nært beslægtet er den nominelle korttidsmodstandsstrøm (Ik), som er den fejlstrøm, som afbryderen kan bære i en specificeret varighed (typisk 1 eller 3 sekunder) uden skader. Denne parameter er relevant for bus-sektions- og buskoblingsafbrydere, der kan føre fejlstrøm, mens opstrømsbeskyttelsen fungerer.

Trin fire: Forstå belastningstypen og dens indvirkning på udvælgelsen

Beskaffenheden af den belastning, der er forbundet til kredsløbet, påvirker VCB-valg væsentligt, fordi forskellige belastningstyper påfører vakuumafbryderen forskellige belastninger under omskiftning.

Motorbelastninger

Skift mellem mellemspændingsmotorer er en af de mest krævende VCB-applikationer. I spændingsøjeblikket trækker en motor en startstrøm på 6-8 gange dens fuldlaststrøm. Mere kritisk, når en kørende motor er slukket, genererer det kollapsende magnetfelt en spændingsspids kendt som en chopping overspænding eller virtuel strøm chopping transient. VCB'er, der er valgt til motoromkoblingspligt, skal have et lavt skærestrømniveau - typisk under 5 A - for at minimere disse overspændinger. Mange producenter tilbyder VCB'er, der er specifikt klassificeret til hyppig motoromskiftning (Klasse M2 i henhold til IEC 62271-100), med udholdenhedsklassificeringer på 10.000 eller flere tomgangsoperationer og 2.000 eller flere fuldlastomskiftningsoperationer. Overspændingsafledere eller RC-snubberkredsløb er også almindeligt anvendt på belastningssiden af ​​motoromskiftende VCB'er som en ekstra overspændingsbeskyttelsesforanstaltning.

Transformator- og kondensatorbankbelastninger

Energigivende transformatorer genererer startstrømme med høj DC-offset, der kan nå 8-12 gange transformerens mærkestrøm i flere cyklusser. VCB'en skal være i stand til at modstå denne indstrømning uden uønsket udløsning, hvis øjeblikkelig overstrømsbeskyttelse er indstillet for følsomt. Kondensatorbankskifte skaber et andet problem: den indledende indstrømning er en ekstrem højfrekvent transient, der belaster vakuumafbryderen dielektrisk. Til kondensatorbanktjeneste skal du vælge en VCB med en back-to-back-kondensatoromskiftningsklassificering, der specificerer både den maksimale indkoblingsstrøm og dens frekvens, hvilket bekræfter, at afbryderen kan håndtere genangrebsfri afbrydelse af den kapacitive strøm.

Trin fem: Vælg den rigtige betjeningsmekanisme

Betjeningsmekanismen lagrer og frigiver den nødvendige energi til at åbne og lukke afbryderens kontakter med tilstrækkelig hastighed og kraft til at opnå pålidelig lysbueafbrydelse og kontakttryk. De to dominerende mekanismetyper i moderne VCB'er er fjederladede og magnetiske aktuatormekanismer (permanent magnet).

  • Fjederladede mekanismer lagre energi i en mekanisk fjeder, der oplades af en elektrisk motor eller manuelt. De er robuste, bevist gennem årtiers service og kan udføre en lukke-åben-operation (CO) fra den ladede fjeder selv efter et tab af hjælpekraft. De er standardvalget til de fleste brugs- og industriapplikationer.
  • Permanent magnet aktuator (PMA) mekanismer bruge elektromagnetisk kraft fra en spoleimpuls til at åbne og lukke kontakterne, hvor den permanente magnet holder kontakterne på plads uden kontinuerlig strøm. PMA'er har langt færre bevægelige dele end fjedermekanismer, der tilbyder meget høj mekanisk udholdenhed (op til 50.000 operationer), ekstremt hurtige og ensartede driftstider og stort set ingen krav til smøring eller justering. De er det foretrukne valg til højcyklusapplikationer som f.eks. hyppig motoromskiftning, genlukkedrift og smart grid-automatisering.

Hjælpeforsyningsspændingen til betjeningsmekanismen (typisk 110V DC, 220V DC eller 230V AC) skal svare til den tilgængelige styrestrømforsyning i koblingspanelet. Bekræft dette på specifikationsstadiet for at undgå kostbar eftermontering.

Et blik på nøglevalgsparametre

Følgende tabel opsummerer de primære udvælgelsesparametre og de spørgsmål, hver enkelt besvarer under specifikationsprocessen:

Parameter Standardværdier Nøglespørgsmål
Nominel spænding 7,2 / 12 / 17,5 / 24 / 40,5 kV Overstiger den den højeste systemspænding inklusive transienter?
Nominel normal strøm 630 / 1250 / 1600 / 2000 / 3150 A Dækker det den maksimale kontinuerlige belastning med margen?
Kortslutningsbrudstrøm 16 / 20 / 25 / 31,5 / 40 kA Overstiger det det potentielle fejlniveau på installationsstedet?
Mekanisk udholdenhedsklasse M1 (2.000 ops) / M2 (10.000 ops) Passer det til applikationens forventede skiftefrekvens?
Elektrisk udholdenhedsklasse E1 / E2 / E3 Hvor mange fuldbelastningsstrømskifteoperationer er nødvendige?
Driftsmekanisme Fjeder / Permanent Magnet Passer det til installationens styrespænding og driftscyklus?

Overholdelsesstandarder og panelkompatibilitet

En VCB fungerer ikke isoleret - den er integreret i et koblingspanel (indendørs eller udendørs, fast eller udtrækkeligt), der selv skal overholde de relevante standarder for installationslandet og -sektoren. Afbryderen skal være dimensionsmæssigt og elektrisk kompatibel med dens panel, med matchende primær forbindelsesgeometri, sekundære terminallayouts og reol- eller udtrækbare vogndimensioner. IEC 62271-100 er den primære internationale standard, der regulerer typetestning og nominelle karakteristika for AC-afbrydere. I Nordamerika styrer ANSI/IEEE C37.04, C37.06 og C37.09 vurderinger og test for højspændingsafbrydere.

Anmod altid om typeprøvningscertifikater fra producenten, der bekræfter, at den specifikke afbrydermodel er blevet testet til den gældende standard på et akkrediteret uafhængigt laboratorium. Bekræft, at testspændingen, strømmen og brudkapaciteten matcher eller overstiger dine applikationskrav - ikke blot, at typeskiltets klassificeringer stemmer overens. For kritisk infrastruktur, forsyningsgrad eller eksportprojekter skal du bekræfte, at afbryderen og dens koblingspanel bærer de certificeringer, der kræves af slutbrugerens specifikation, såsom KEMA-, CESI- eller CPRI-testrapporter. En VCB valgt med nøje opmærksomhed på disse parametre vil beskytte dit netværk pålideligt i 25 til 30 år med minimal indgriben.